• Karta Pokładowa

Karta Pokładowa to compendium wiedzy o Tobie dla Lini Lotniczych..
Karta pokładowa wygląda jak nieszkodliwy kawałek papieru – bilet, którego pozbywamy się po podróży. W rzeczywistości zawiera więcej wrażliwych danych, niż możesz przypuszczać

PRAWDA MOŻE CIĘ ZASKOCZYĆ

Wyszukiwarka tanich lotów do i z Polski

• Przed lotem, każdy pilnuje swojej karty jak oka w głowie, ale po wylądowaniu, wielu stawia ją na równi z papierem po zjedzonej kanapce. Podróżni pozbywają się ich mimochodem, bez świadomości tego, że wyrzucają do kosza istotne informacje na swój temat. Nie jest również rzadkością umieszczanie zdjęć kart pokładowych w mediach społecznościowych : czyli wyższość głupoty nad zdrowym rozsądkiem.

Kody kreskowych i QR.
• Po raz pierwszy pojawiły się one na kartach pokładowych w 2005 roku. Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego (IATA) rozpoczęło wówczas projekt wdrożenia kart pokładowych z kodem kreskowym (BCBP) we wszystkich liniach lotniczych, by zastąpić nimi magnetyczne karty pokładowe. Karty BCBP są tańsze i pozwalają na odprawę przez internet, lub z wykorzystaniem urządzeń mobilnych. Ta wydawać by się mogło, kosmetyczna zmiana, pozwala oszczędzić liniom ok 1,7 mld dolarów rocznie i poprawiła wygodę pasażerów. A jednak to właśnie zawarte w kodach dane, mogą w nieodpowiednich rękach być przyczyną wielu naszych zmartwień. Problem nie leży jednakże w samej ich technologii, lecz w tym, jak korzystają z nich linie lotnicze.

Twój kod: Twoje dane

Po zeskanowaniu kodu, na jaw wychodzą takie informacje, jak m.in. imię i nazwisko posiadacza karty pokładowej, szczegóły dotyczące jego rezerwacji, lotu, a nawet numer członkowski programu lojalnościowego danej linii (lub sojuszu). . Mylą się bowiem wszyscy Ci, którzy uważają, że zakodowane dane są bezpieczne. Do rozkodowania kodów z kart pokładowych wystarczy odpowiednia aplikacja w telefonie lub strona internetowa. Wystarczy wrzucić na nią zdjęcie karty, by po chwili otrzymać informacje na temat jej właściciela podane niczym na tacy.
• W epoce mediów społecznościowych, zacierają się granice naszej prywatności. Wydawać by się więc mogło, że niewinne zdjęcie karty pokładowej nie zrobi większej różnicy. Niestety zrobi i warto mieć świadomość zagrożeń, do jakich może prowadzić lekkomyślne obchodzenie się z nią.
• Niektóre z linii lotniczych, korzystają z numeru członkowskiego w programie lojalnościowym, jako loginu do konta pasażera. Dysponując takim numerem oraz imieniem i nazwiskiem właściciela karty pokładowej, odpowiednio zdeterminowana osoba może uzyskać dostęp do jego konta, a zarazem wgląd w jego dane osobiste (numer paszportu, adres, telefon, czasem także informacje bankowe) oraz szczegóły historycznych i bieżących rezerwacji. Nieostrożny/bezmyślny pasażer naraża się tym samym na niepożądane zmiany w swoich rezerwacjach lub ich całkowitą utratę, przejęcie konta przez intruza

Zasady Bezpieczeństwa

• Nie pozwól by twoja karta pokładowa wpadła w niepowołane ręce. Nie zostawiaj jej byle gdzie, nie publikuj w internecie (lub choć pamiętaj o zamazaniu kodów), a przed wyrzuceniem zniszcz.
• To samo tyczy się znaczników nalepianych na bagaż. Wielu ludzi, przez swą lekkomyślność, cierpi na skutek kradzieży danych. Nie pozwól zatem, by to samo spotkało ciebie. Lepiej pomyśleć niż potem stukać się w głowę